2021 Yılı Nisan-Haziran Kayıt Dışı Alkol Tüketim Verileri

Devletin Alkol Politikalarını İzleme Platformu olarak 2021 yılının ilk gününden itibaren basına yansıyan haberler üzerinden kaçak alkole yönelik operasyonları ve alkole ilişkin tüketim verilerini ve gelişmelerini sizler için derledik.

Ekibimizin yazılı ve görsel basına yansıyan haberleri gün ve gün izleyerek hazırladığı veriler Türkiye’de kaçak alkolle mücadeleye yönelik artan polis operasyonlarına rağmen bu konuda başarı sağlamaktan uzak olunduğunu göstermektedir.

Geçtiğimiz yıl boyunca 1 milyon litre kayıt dışı alkol ele geçirilmişken bu yılın ilk 3 ayında 220 bin litre kaçak alkol geçirilmiş, ikinci 3 aylık bölümünde ise 198.924 litre kayıt dışı alkol ele geçirilmiştir. Bu rakamlar göstermektedir ki 2021 yılı sonunda da bizi geçtiğimiz yıla benzer bir tablo beklemektedir.

Geçtiğimiz yıl toplamda 2430 adet kaçak alkolle mücadele operasyonu yapılmıştı. 2021 yılının ikinci üç ayında ise 220 kaçak alkolle mücadele operasyonu yapılırken bu operasyonlarda 837 kişi hakkında adli işlem başlatıldı.

En çok kaçak alkolle mücadele operasyonu yapılan iller İzmir, Hatay, Adana, Muğla olarak öne çıkarken bu illerden Adana ve Muğla ilk üç aylık dönemde de en çok kaçak alkol operasyonu yapılan iller arasındaydı. Bu operasyonlarda ele geçirilen malzemeler sadece alkollü içecek yapımında kullanılan saf alkol ve damıtma sistemlerinden ibaret kalmamaktadır. Rakı hazırlamakta kullanılmak üzere anason yağları, tatlandırıcılar, boş şişeler ve sahte bandroller dışında ruhsatız tabancalar, tüfekler, kurşunlar, kayıt dışı elektronik aletler, özellikle cep telefonu, bilgisayar, makaron, kaçak akaryakıt ve cinsel gücü artırıcı ilaçlar, tarihi eserler de ele geçirilmiştir.

2021 yılının ikinci üç ayında kaçak alkolle mücadeleye yönelik operasyon haberi görmediğimiz gün sayısı ise 16’dır ve yine aynı dönemde maalesef 12 vatandaşımız kaçak alkol tüketimi nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Bu ölümlerin 9’u aynı kayıt dışı alkol tüketimi sonucunda yaşanmıştır.[1]

2021 yılına ilişkin basına yansıyan haberler üzerinden yaptığımız izleme çalışmalarımızın sonuçlarını her üç ayda bir sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.


[1] https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-tekirdagda-sahte-icki-bir-can-daha-aldi-olenlerin-sayisi-9a-yukseldi-41845941

Gözden Kaçırmayın!